Newly Elected 2015
IAA Newly Elected Members 2015


BASIC SCIENCES SECTION

Corresponding Members Basic Sciences Section



Anderson Brian J 1 CM USA
Blanco-Cano Xochitl G 1 CM Mexico
Bykov Andrei M 1 CM Russia
Coustenis Athena 1 CM France
Falanga Maurizio 1 CM Switzerland
Fujimoto Masaki 1
CM Japan
Korablev Oleg I 1 CM Russia
Laemmerzahl Claus 1 CM Germany
Lara Luisa M 1 CM Spain
Malinga
Sandile Bethuel
1
CMSouth Africa
Panasyuk Michael 1 CM Russia
Vourlidas Angelos 1 CM USA



Members Basic Sciences Section


Banaszkiewicz Marek 1 M Poland
Battiston
Roberto
1
M
Italy
Cao Jinbin 1 M China
Fedorov Oleg 1 M Ukraine
Gurvits Leonid 1 M Netherlands
Strobel Darrell F 1 M USA


ENGINEERING SCIENCES SECTION

Corresponding Members Engineering Sciences Section

Agapov Vladimir M 2 CM Russia
Aliev Valeri G 2 CM Russia
Al Marri
Salem H.
2
CM
U.A.E.
Beaty David W 2 CM USA
Bozic Ognjan 2 CM Germany
Degtiarenko Pavlo G 2 CM Ukraine
Degtiarov Maksym 2 CM Ukraine
Deng Yibing 2 CM China
Fouse Scott D 2 CM USA
Hashimoto Tatsuaki 2 CM Japan
Jafarov Elbrous M 2 CM Azerbaijan
Kumar Krishna Dev 2 CM India
Li Detian 2 CM China
Mugellesi Dow Roberta 2 CM Italy
Nader Ronnie A 2 CM Ecuador
Natan Benveniste 2 CM Israel
Rayman Marc D 2 CM USA
Serkin Alexander V 2 CM Russia
Shulga Volodymyr 2 CM Ukraine
Sirenko Volodymyr 2 CM Ukraine
Somanath
S.
2
CM
India
Spencer David B 2 CM USA
Stuffler Timo 2 CM Germany
Sweet
Randall E
2
CM
USA
Yu Dengyun 2 CM China


Members Engineering Sciences Section

Abdussalam Saleh R.Gashoot 2 M Libya
Altan Orhan 2 M Turkey
Ambrose Richard F. 2 M USA
Annadurai
Mylswamy
2
M
India
Bezruchko Konstantin V 2 M Ukraine
Geisler
Andreas
2
M
Austria
Graf James 2 M USA
Hawes Michael 2 M USA
Holm Jeanne M 2 M USA
Inatani Yoshifumi 2 M Japan
Karas John C 2 M USA
Kashanov Olexandr 2 M Ukraine
Kinai
Shigeki
2
M
Japan
Kushnarov Olexandr 2 M Ukraine
Li Ming 2 M China
Malik Narinder K. 2 M India
Pal Surendra 2 M India
Rabiu Akeem B 2 M Nigeria
Raykunov Gennady G. 2 M Russia
Schondel
Patrick
2
M
USA
Sorokin Igor V 2 M Russia
Tiulin
Andrey
2
M
Russia
Uruskyi
Oleg S.
2
M
Ukraine
Yang Mengfei 2 M China
Yoshimitsu Tetsuo 2 M Japan


LIFE SCIENCES SECTION


Corresponding Members Life Sciences Section

Agaptseva Tatiana N 3 CM Russia
Arbeille Philippe 3 CM France
Boyarintsev Valery V 3 CM Russia
Choi Inho 3 CM South Korea
Cotuk Hasan B 3 CM Turkey
Custaud Marc-Antoine 3 CM France
Fomina Elena 3 CM Russia
Gao Ming 3 CM China
Hatton Jason P 3 CM UK
Ngo-Anh Thu Jennifer 3 CM Germany
Slenzka Klaus 3 CM Germany
Suchet Lionel 3 CM France
Thiel Cora S 3 CM Switzerland
Van Loon Jack J.W.A. 3 CM Netherlands


Members Life Sciences Section


De la Torre Gabriel 3 M Spain
Deng Yulin 3 M China
Grenon Marlene 3 M Canada
Liu Hong 3 M China
Qin Yi-Xian 3 M USA
Tafforin Carole 3 M France
Torchia Francesco 3 M Italy
Wu Honglu 3 M USA


SOCIAL SCIENCES SECTION

Corresponding Members Social Sciences Section

Chang Eva Yi-Wei 4 CM China Taiwan
Chernikov Sergei 4 CM Russia
Clerc Philippe 4 CM France
Feng Zhigao 4 CM China
Li Lixing 4 CM China
Li Yue 4 CM China
Pan Xudong 4 CM China
Samanta-Roy Robie I 4 CM USA
Schumacher John 4 CM USA
Shirinzade
Alchin
4
CM
Azerbaijan
Zhang Hongtai 4 CM China


Members Social Sciences Section


Aoki Setsuko 4 M Japan
Barresi Giangrande 4 M Italy
Crowther Richard 4 M UK
Dadhwal Vinay K 4 M India
Fabreguettes Luce 4 M France
Kinni Fongot 4 M Cameroon
Masson Jacques 4 M Switzerland
Min Xiangjun 4 M China
Nieuwpoort
Gerrit
4
M
Netherlands
Parker
David
4
M
UK
Payson Dmitry 4 M Russia
Rothmund Christophe 4 M France
Wei Yiyin 4 M China
Yang Hong 4 M China
Yang
Yang
4
M
USA
Zachariah John P. 4 M India